Szukaj

Czekasz na sezon narciarski? Skompletuj niezbędny sprzęt!

Czekasz na sezon narciarski? Skompletuj niezbędny sprzęt!

Jeszcze do niedawna jazda na nartach wydawała się sportem tylko dla nielicznych. Obecnie jednak ten sport staje się coraz popularniejszy, a swoich sił próbują Polacy w każdym wieku. Jeśli masz w planach wybranie się w tym roku na narty, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami i listą niezbędnego sprzętu do jazdy na nartach. W poniższym

Jeszcze do niedawna jazda na nartach wydawała się sportem tylko dla nielicznych. Obecnie jednak ten sport staje się coraz popularniejszy, a swoich sił próbują Polacy w każdym wieku. Jeśli masz w planach wybranie się w tym roku na narty, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami i listą niezbędnego sprzętu do jazdy na nartach. W poniższym artykule podpowiemy, co najbardziej się przyda na stoku w sezonie narciarskim.

Podstawowe wyposażenie — kurtka, narty, buty narciarskie

Wymagany sprzęt, to nie tylko narty, ale też odpowiednie ubranie. Pamiętajmy, że nie zawsze inwestowanie w drogi sprzęt ma sens, ze względu na to, że większość można wypożyczyć. Szczególnie miejmy to na uwadzę, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z narciarstwem. Faktem jest, że w pobliżu stoków wypożyczalnie są świetnie zaopatrzone, ale o pewnym elementach wyposażenia warto pomyśleć wcześniej.

Zacznijmy od butów narciarskich. Co prawda możemy je wypożyczyć, ale źle dobrany but nie będzie ułatwiał jazdy na nartach. Szczególnie jeśli mamy nietypową budowę stopy lub mniej popularny rozmiar. Ponadto na początku buty trzeba przetestować, sprawdzić wygodę i pochodzić w nich chwilę po sklepie. Buty dla osoby początkującej powinny być maksymalnie miękkie, jednak zapinamy je najmocniej, jak się da. Oczywiście w taki sposób, by nie powodowały niewygodnego nacisku i bólu.

Warto tu zaznaczyć, że pewien dyskomfort na początku sezonu zawsze może wystąpić, nawet u osób doświadczonych. Wynika to z faktu, że pozycja, w której ustawione są nasze nogi w butach narciarskich, nie jest naturalna. Pamiętajmy jednak, że stopy nie powinny boleć, a buty uwierać w żadnym miejscu. Sprawdźmy więc przed wyjazdem odpowiedni typ i rozmiar przed wyjazdem. Jeśli w naszym mieście nie ma sklepu narciarskiego, to nic straconego. Odpowiednie akcesoria i obuwie posiada sklep Fischer w Zakopanem, gdzie z pewnością pracownicy pomogą dobrać właściwy sprzęt.

Jak dopasować odpowiednie narty?

Gdy wybieramy narty przed sezonem narciarskim, przede wszystkim kierujemy się swoim wzrostem i umiejętnościami. Osoby początkujące powinny wybierać krótkie narty – ok. od naszego wzrostu odejmujemy ok. 10-20 cm. Dzięki temu będziemy mieć ułatwione zadanie podczas skrętu, a także nauki. W kwestii zapięć sugerujemy się swoją wagą. W tej kwestii najlepiej zapytać o radę profesjonalistę w sklepie lub wypożyczalni.

Ponadto początkującym narciarzom poleca się na początku jazdę z kijkami. Dobierane są one w taki sposób, by podczas trzymania ich łokieć mógł utrzymywać kąt prosty. Bardziej doświadczone osoby mogą być zdania, że kijki przeszkadzają w jeździe — w praktyce jednak skręcanie i balansowanie ciałem jest dużo łatwiejsze. Obowiązkowo musimy posiadać też kask z nausznikami i zaczepem do gogli, pięciopalczaste rękawice z nieprzemakalnego materiału. Przydadzą się też narciarskie spodnie ze ściągaczem, który zapobiega dostawaniu się śniegu i kurtkę narciarską z kieszonkami.

Podsumowanie

Istnieje ogromna ilość sprzętu narciarskiego, który może okazać się przydatny na stoku. W tym artykule skupiliśmy się jednak na podstawach, które umożliwią początkującej osobie rozpoczęcie swojej przygody z nartami. W miarę nabywania doświadczenia z pewnością będziemy lepiej świadomi swoich indywidualnych potrzeb, co pozwoli na stopniowe kompletowanie właściwego wyposażenia.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy