Szukaj

Jak czyścić poszczególne rodzaje wykładzin? – poradnik

Jak czyścić poszczególne rodzaje wykładzin? – poradnik

Wykładziny są bardzo popularnym elementem wykończenia wnętrz. Na rynku istnieją różne rodzaje tego typu tekstyliów, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować wykładzinę do konkretnego stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie oraz własnych preferencji i upodobań. Jedynym minusem jest w tym przypadku fakt, że czyszczenie niektórych typów wykładzin nie należy do najłatwiejszych. Jak skutecznie dbać o wykładziny, aby

Wykładziny są bardzo popularnym elementem wykończenia wnętrz. Na rynku istnieją różne rodzaje tego typu tekstyliów, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować wykładzinę do konkretnego stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie oraz własnych preferencji i upodobań. Jedynym minusem jest w tym przypadku fakt, że czyszczenie niektórych typów wykładzin nie należy do najłatwiejszych. Jak skutecznie dbać o wykładziny, aby na dłużej zachowały swoje właściwości użytkowe i estetyczny wygląd? Czy dobrym rozwiązaniem jest pranie wykładzin na metry oferowane przez profesjonalne pralnie dywanów?

Rodzaje wykładzin – którą najlepiej wybrać?
Najbardziej rozpowszechnionym typem wykładzin wykorzystywanym w pomieszczeniach domowych, są wykładziny dywanowe. Mają one miękką, materiałową strukturę i dają wrażenie przytulności. Dobrym pomysłem jest położenie wykładziny np. w pokoju dziecięcym lub sypialni. Puszysta podłoga będzie bowiem doskonale pasować do charakteru tych pomieszczeń.

Z kolei do salonu będziemy szukać czegoś bardziej praktycznego. Dywan z krótkim włosiem, czy mówiąc profesjonalnie runem, będzie doskonałym wyborem. Wykładzina tego typu lepiej będzie znosić intensywne użytkowanie. Wykładziny z krótkim runem świetnie sprawdzą się więc na dużych powierzchniach w pomieszczeniach biurowych. Cechują się one wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, więc prawdopodobnie będą służyć nam latami. Ich wytrzymała struktura pozwoli na częste czyszczenie wykładzin biurowych, bez uszkadzania materiału. Warto podkreślić, że wykładziny nadadzą powierzchni biurowej profesjonalnego, a zarazem przytulnego charakteru. Dzięki temu zarówno pracownicy, jak i klienci zyskają komfortową przestrzeń do pracy i spotkań biznesowych. Regularne pranie wykładzin w biurach zapewni czystość i świeżość powierzchni, która stanie się najlepszą wizytówką firmy.

Na rynku istnieją również wykładziny w formie linoleum, które charakteryzują się gładką powierzchnię. Świetnie nadają się do wnętrz, w których panuje wilgoć lub kluczowe jest łatwe i szybkie utrzymywanie czystości. Z tego względu najczęściej wybierane są do kuchni, łazienki, czy też różnego rodzaju powierzchni przemysłowych.

Jak skutecznie czyścić wykładziny w warunkach domowych?
Pranie wykładzin w biurach zwykle wymaga zatrudnienia specjalistycznej ekipy sprzątającej z odpowiednim sprzętem. W domu na szczęście możemy poradzić sobie samodzielnie.

Wykładziny z długim i gęstym runem możemy skutecznie oczyszczać przy użyciu specjalnych preparatów piorących. Dedykowany do tego celu proszek należy dokładnie wczesać w dywan i odczekać określoną ilość czasu. Następnie wystarczy porządnie odkurzyć wykładzinę. Dzięki temu unikamy użycia wody, która w wypadku puszystych wykładzin mogłaby zniszczyć strukturę włókien i sprowadzić wilgoć do domu.

Podobnie możemy postąpić też z dywanami z krótkim runem. Jednak w ich wypadku możliwe będzie także pranie. Jeśli sami nie mamy ochoty na monotonne szorowanie, zawsze możemy zamówić usługę, jaką jest pranie wykładzin na metry. Jest to wygodne rozwiązanie, które nie będzie niespodzianką dla naszego domowego budżetu. Przed ostateczną decyzją możemy bowiem dokładnie przeliczyć całkowity koszt usługi.

Czyszczenie wykładzin w obiektach biurowych
Oczywiście czyszczenie wykładzin biurowych przebiega odrobinę inaczej. Wykorzystywane są w tym celu specjalistyczne sprzęty, które namaczają dywany i spieniają na nich specjalny środek. Następnie twarde szczotki dokładnie rozprowadzają substancję, która w końcowej fazie zostaje dokładnie zebrana z powierzchni dywanu wraz z brudem zalegającym w jego strukturze. Takie gruntowne pranie wykładzin obiektowych przeprowadza się wedle indywidualnych potrzeb, najczęściej raz w roku. Przy normalnym użytkowaniu do utrzymania czystości wykładziny, wystarczy dobry odkurzacz.

Raz na jakiś czas warto zatroszczyć się o czystość wykładzin znajdujących się w naszych domach czy biurach. W zaniedbanych dywanach mogą bowiem rozmnażać się roztocza. Wykładzina z czasem może stać się też siedliskiem kurzu i zarazków. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod radzenia sobie z brudem. Należy jedynie dobrać odpowiednią metodę do rodzaju zabrudzenia, zarówno jeśli chodzi o porządki w domu, jak i pranie wykładzin biurowych.

źródło: Damat.pl – Centrum Prania Dywanów

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy