Szukaj

Chirurgia stomatologiczna – charakterystyka

Chirurgia stomatologiczna – charakterystyka

Chirurgia stomatologiczna to bardzo popularna dziedzina medycyny. Istnieje zatem duże zapotrzebowanie na dentystów chirurgów. Jednak czym zajmuje się chirurg stomatolog i wiedzę z jakiego zakresu musi posiadać? Chirurgia stomatologiczna – wykształcenie W Polsce chirurgia dentystyczna to jedna z dwóch (obok ortodoncji) specjalizacji stomatologicznych, jakie można uzyskać na uczelniach wyższych. Większość uniwersytetów medycznych oferuje możliwość kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym, w

Chirurgia stomatologiczna to bardzo popularna dziedzina medycyny. Istnieje zatem duże zapotrzebowanie na dentystów chirurgów. Jednak czym zajmuje się chirurg stomatolog i wiedzę z jakiego zakresu musi posiadać?

Chirurgia stomatologiczna – wykształcenie

W Polsce chirurgia dentystyczna to jedna z dwóch (obok ortodoncji) specjalizacji stomatologicznych, jakie można uzyskać na uczelniach wyższych. Większość uniwersytetów medycznych oferuje możliwość kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym, w ramach którego realizowane są przedmioty z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Oprócz tego przyszli dentyści, na studiach poznają podstawy nauk ogólnolekarskich, takich jak pediatria, neurologia, psychiatria, onkologia, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, anestezjologia, a nawet rehabilitacja czy fizjologia ciąży. Studia są pięcioletnie, jednolite magisterskie i kończą się Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym, którego zaliczenie jest warunkiem otrzymania prawa do wykonywania zawodu. Do ukończenia studiów konieczne jest także odbycie praktyk z wielu dziedzin medycyny, m.in. z zakresu chirurgii ogólnej oraz stomatologicznej.

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej

Chirurgia dentystyczna obejmuje wszelkie zabiegi operacyjne związane z okolicami jamy ustnej. Wielu pacjentom zabiegi chirurgiczne kojarzą się z bólem i stresem. Jednak współczesne kliniki stomatologiczne oferują różnego rodzaju znieczulenia, które dobrane odpowiednio do potrzeb, zmniejszają dyskomfort związany z operacją. Stomatolodzy zawsze rozmawiają z pacjentem, informując go o konieczności wykonania operacji, o jej kolejnych etapach, a w razie potrzeby rozwiewają wszelkie wątpliwości, co ma znaczący wpływ na zmniejszenie lęku.

Najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej to:

  • usuwanie zębów mądrości, czyli tak zwanych „ósemek” – zęby te często nie wyrzynają się prawidłowo, prowadząc do deformacji zgryzu,
  • odsłanianie zębów, które zatrzymały się w łuku zębowym,
  • resekcja wierzchołka korzenia – najczęściej wykonywana po nieudanym leczeniu; polega na wycięciu wierzchołka korzenia zęba wraz ze zmianą, która go otacza,
  • hemisekcja – przeprowadzana na zębach z więcej niż jednym korzeniem; polega na usunięciu jednego z nich,
  • leczenie powikłanych ropni,
  • leczenie przetok ustno-twarzowych,
  • plastyka połączeń z zatoką szczękową,
  • podniesienie dna zatoki szczękowej.

W zależności od wykształcenia oraz dodatkowych umiejętności chirurga dentystycznego, w niektórych klinikach można również dokonać nieco bardziej skomplikowanych zabiegów. Jest to m.in. leczenie onkologiczne zmian w obrębie jamy ustnej i warg, leczenie chorób stawów skroniowo-żuchwowych, leczenie chorób gruczołów ślinowych, a także usuwanie wszelkich zmian zapalnych błony śluzowej jamy ustnej.

Ceny zabiegów chirurgicznych

Zabiegi chirurgiczne wykonywane w prywatnych klinikach nie należą do najtańszych. Przykładowo ekstrakcja zęba stałego może się wahać od 200 do nawet 600 zł. Z kolei podniesienie dna zatoki szczękowej to koszt ok. 4 tysięcy złotych. Są to jednak bardzo specjalistyczne operacje, które wymagają odpowiedniego wykształcenia oraz wieloletniego doświadczenia.

Wybierając chirurga stomatologicznego, należy zorientować się w jego referencjach oraz opiniach na temat jego usług. Dobry stomatolog powinien przeprowadzić pacjenta przez procedury medyczne w taki sposób, aby było to możliwie jak najbardziej komfortowe.

Bianco.eu.com – gabinety stomatologiczne Warszawa

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy