Szukaj

Suchość pochwy podczas stosunku – co pomaga?

Suchość pochwy podczas stosunku – co pomaga?

Niedostateczna ilość śluzu to powód wystąpienia problemów podczas stosunku. Brak nawilżenia oznacza ból i otarcia, które nie są przyjemne dla kobiety w trakcie seksu. W jaki sposób można poradzić sobie z suchością pochwy podczas stosunku? Jaki lubrykant sprawdzi się w tym przypadku najlepiej? W tym wpisie znajdują się informacje na ten temat. Na czym polega

Niedostateczna ilość śluzu to powód wystąpienia problemów podczas stosunku. Brak nawilżenia oznacza ból i otarcia, które nie są przyjemne dla kobiety w trakcie seksu. W jaki sposób można poradzić sobie z suchością pochwy podczas stosunku? Jaki lubrykant sprawdzi się w tym przypadku najlepiej? W tym wpisie znajdują się informacje na ten temat.

Na czym polega suchość pochwy?

Suchość pochwy występuje wtedy, gdy w organizmie kobiety produkowana jest zbyt mała ilość estrogenów. To te hormony są odpowiedzialne za tworzenie naturalnej bariery ochronnej pochwy, która chroni przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Niewielkie nawilżenie objawia się uczuciem pieczenia i swędzenia okolic intymnych. W dalszym czasie może doprowadzić do bólu w trakcie stosunku oraz uczucia pulsowania krocza. Nieprzyjemne objawy można zniwelować stosując odpowiednio dobraną metodę terapii.

Suchość pochwy – tylko w trakcie stosunku?

Pieczenie i zaczerwienienie pochwy może wynikać z różnych przyczyn. Część kobiet odczuwa tego typu dolegliwości podczas ciąży lub w trakcie menopauzy, a niektóre chwilę przed okresem. Suchość pochwy jest więc powszechnym problemem, który może dotyczyć praktycznie każdej kobiety. Z tego powodu, warto być przygotowanym na ewentualność jej wystąpienia, bez względu na wiek.

Suchość pochwy – który lubrykant wybrać?

Do leczenia suchości pochwy można zastosować lubrykant na bazie wody. Preparat tego typu jest powszechnie dostępny bez recepty. Ważnym jest, aby wybrać preparat na bazie wody, a nie produkt smakowy czy silikonowy. W składzie lubrykantów z tej drugiej grupy często występuje cukier, który może przyczynić się do rozwoju infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Lubrykant na bazie wody będzie uniwersalnym rozwiązaniem na doraźne radzenie sobie z problemem. Do tego jest w pełni bezpieczny dla kobiet w różnym wieku.

Jak jeszcze leczy się suchość pochwy?

Suchość pochwy należy zgłosić ginekologowi. Lekarz będzie mógł wtedy ustalić dokładną przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednią metodę terapeutyczną. Uniwersalnym rozwiązaniem jest nawilżający krem lub żel nakładany miejscowo, który nie zawiera hormonów. Produkt pozwala przywrócić naturalne pH pochwy, a także zniwelować przykre dolegliwości.

Jeśli suchość pochwy występuje w ramach menopauzy lub na skutek skoków hormonalnych wynikających z innych przyczyn, lekarz przepisze pacjentce globulki lub tabletki z zawartością estrogenów. Tego typu produkty mają za zadanie regulować poziom estrogenu w organizmie. Czasami leczenie schorzenia odbywa się też przez zmianę stosowanej formy antykoncepcji lub określonych leków.

Suchość pochwy jest powszechnie występującym problemem, którego nie warto się wstydzić. Brak reakcji w tym kontekście może doprowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem miejsc intymnych, Aby ponownie czuć komfort w sytuacjach intymnych, warto zgłosić się do ginekologa w przypadku wystąpienia pieczenia lub swędzenia pochwy. Szybka reakcja oznacza możliwość szybkiego pozbycia się problemu.

Przeczytaj również

Najnowsze wpisy